DesignBlok 2009

Handa Gote: Tanec s vlky
(jiří macek) Pro mne určitě nejvýraznější domácí objev sezóny. Handa Gote s ironií a láskou nově definují staré významy a rituály. Jejich instalace na Designbloku je světem dešťů, ve kterém předměty nemají předem vymezený význam a situace teprve hledají své předměty.
Handa Gote znamená japonsky pájka. V japonském výrazu je zakleta technologie, tanec, hrdost bojovníků i romantika nekonečných hor. Handa Gote jsou divadelním souborem, který ve svých představeních komponuje nový svět z vjemů, emoci a záblesků. Tančí, přednášejí, klepou se zimou, zpívají, promítají, mixují obrazy. Experimentují s časem i prostorem, přesto zůstávají vřelí a lidští. Pro svá představení vytvářejí předměty, z nichž některé můžete vidět i na Designbloku v instalaci v Superstudiu A7 Holešovický pivovar.

Freestylové tyče jsou prodlouženou rukou performera, díky níž může obsáhnout větší prostor, zvýraznit své gesto. Žádná z freestylových tyčí nemá předem daný svůj účel. Je na každém performerovi, jak využije její potenciál. Jako děti v lese sbíráme klacky a měníme je v hole, křídla, či prostě jen klacky, které máme rádi. Ve filmu Patinování helem běží Tomáš procházka přes hory a doly s helmami uvázanými kolem pasu. Zatímco kreativní tým Dieselu se nechal inspirovat přenosnými bednami Dj´s a navrhl pro italský label Moroso komodu s charakteristickým tvarem zázemí rockových koncertů, Handa Gote ve stejný čas osadili hlinikový kufr malou mechovou zahradou s vodotryskem. Přenosná příroda vás doprovází napříč světem i tam, kde cesty Českých drah končí a nezbývá než sejmout potahy a obléknout kimono, i tam, kde je zvon místem soustředění a samoty.… Příběh pokračuje v instalaci, ve které se design pouští na tenký led smyslu věcí a příroda dává předmětům vlastní význam. Na střeše nezapomeňte vstoupit do chrámu a přinést oběť radosti.

http://www.designboom.com/art/handa-gote/